Mala planinarska škola 2022

Mala planinarska škola - plakatI ove jeseni Planinarsko društvo "Pinklec" iz Svete Nedelje organizira malu planinarsku školu za djecu osnovnoškolske dobi. Škola će početi 20. rujna. Za upis je potrebno ispuniti obrazac - pristupnicu koja se nalazi na sljedećoj poveznici: https://pd-pinklec.hr/index.php/uclanjenje  te uplatiti članarinu (važi i za roditelje koji žele ići na izlete). Nakon toga, sve do sredine studenog, slijede predavanja, izleti i vježbe, sve usklađeno s programom školovanja Hrvatskog planinarskog saveza.

Predavanja će se održavati utorkom od 19 do 20 sati u prostorijama PD "Pinklec" u Novakima, Sportska ulica 1 /1. kat (Društveni dom uz nogometno igralište NK Novaki). Po završetku male škole svi polaznici koji će prisustvovati na 60 % predavanja i izleta dobit će diplomu Hrvatskog planinarskog saveza o završenoj maloj planinarskoj školi.

Predavači i vodiči izleta iskusni su planinarski vodiči, licencirani od strane Komisije za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza.

Teme koje će se obrađivati na predavanjima: kretanje po planini, planinarski putovi i obilaznice, ponašanje u planini, planinarska oprema, opasnosti u planini, HGSS, prva pomoć u planini, orijentacija, korištenje karte i kompasa, visokogorstvo, penjanje, tehnička (penjačka) oprema, speleologija, pripreme za odlazak na izlet, boravak u planini, planinarske kuće, domovi, skloništa, prehrana u planini, poznavanje planina, planinarska organizacija, planinarska literatura, povijest planinarstva, meteorologija, zaštita prirode.

Izleti:

- 25.09.2022. Medvednica: Horvatove stube
- 2.10.2022. Kalnik
- 09.10.2022. Alpe: Velika Planina, Slovenija
- 16.10.2022. Gorski kotar: Zeleni Vir i Vražji prolaz
- 22.-23.10.2022. Papuk: Jankovac
- 6.11.2022. Velebit: Zavižan, Balinovac
- 13.11.2022. Gorski kotar: Klek

Vježbe: kretanje u planini, čvorovi, izrada rukohvata, korištenje karte i kompasa (orijentacija), penjanje u stijeni (po želji), podizanje šatora, izrada improviziranog zaklona.

Predavanja:

- 20.09.2022. Planinarenje, planinarstvo
- 27.09.2022. Penjanje
- 4.10.2022. Zaštita prirode
- 11.10.2022. HGSS, Opasnosti, pomoć i spašavanje u planini
- 18.10.2022. Kretanje i boravak u planinama
- 25.10.2022. Orijentacija

Predavanja, izleti i vježbe prilagođeni su uzrastu polaznika. Plan izleta i vježbi podložan je promjenama, sukladno vremenskim i drugim uvjetima na terenu.

Školarina iznosi 0 kuna. Prijevoz na izlete autobusom za djecu - polaznike male škole je besplatan.

Voditelj male škole: Samir Burnić.

Informacije i prijave na broj 098/272-750, e-mail: malaskola@pd-pinklec.hr ili utorkom od 19 h na društvenim sastancima.

mala planinarska skola plakat2