5.2.2023. (nedjelja) Gorski kotar: Risnjak

risnjak zimaPLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA
organizira za svoje članove planinarski izlet:

GORSKI KOTAR: Risnjak
nedjelja, 5. veljače 2023.

- u 6.00 h polazak minibusom s parkirališta iza pošte u Svetoj Nedelji, naravno, potrebno je doći nekoliko minuta ranije

- vožnja autocestom i lokalnim cestama do ulaza u NP Risnjak - Crni Lug (cca 2,5 h) uz stajanje na kavi,

-Krećemo iz Crnog Luga usponom prema Schlosserovom domu podno Velikog Risnjaka.
-Veliki Risnjak jedan je od najslikovitijih hrvatskih vrhova, drugi po visini u Gorskom kotaru, 6 metara niži od Bjelolasice. Na vršnoj stijeni je 1952. uklesan natpis u spomen Schlosseru i Vukotinoviću, istraživačima prirode Risnjaka. Cijelo područje Risnjaka odlikuje se bogatom i raznolikom florom i zanimljivim životinjskim svijetom, te je stoga zaštićeno kao nacionalni park.
Vidik s vrha otvoren je na sve strane. Dobro se vide Riječki zaljev, Krk, Učka, Ćićarija, Snježnik, slovenski Snežnik, Lokvarsko jezero, Bjelolasica, Velebit, a na sedlu ispod vrha Schlosserov dom

-NAPOMENE: - uspon na sami vrh od doma je strm, stjenovit i osiguran sajlom. Iako nije zahtjevan uspon, svi koji se ne osjećaju sposobno pričekati će kod doma. Također uspon na sami vrh diktirati će vremenski uvjeti.
-Nažalost Schlosserov dom ne radi, niti ne možemo ući unutra.

-Unatoč krajnjem odredištu – dom Platak, bilo bi dobro iskoristiti odmor za manji obrok (prigrizak)

-Kad se malo odmorimo spuštamo se na prijevoj Cajtige.
-Završna točka izleta biti će dom na Platku, gdje je hrana ukusna pa pivo teče u potocima.
-Tamo ćemo pojesti, popiti i podružiti se. Plan je krenuti autobusom natrag do 18 sati (treba ca 2 sata do Zagreba)
-Na parkingu (10 min od doma) će nas čekati autobus za povratak.
-Povratak u Svetu Nedelju oko 20 h

TRASA HODA :
Crni Lug--Schlosserov dom--Veliki Risnjak--Schlosserov dom--Cajtige-1-Platak (dom)
NAJVIŠA TOČKA: Veliki Risnjak 1528 m
VRIJEME HODA: ca 6h (pauze nisu uračunate) – ovisi o vremenskim uvjetima
TEŽINA: kondicijski: malo do srednje zahtjevno, tehnički: treba imati verige ili dereze, očekujemo nabijeni snijeg (od doma do vrha je srednje zahtjevno)
PREHRANA: iz ruksaka ili u pl. domu
CIJENA: 25 Eur
Uz osnovnu planinarsku opremu obavezno uzeti štapove, gamaše, mini dereze ili dereze (mogućnost posudbe u društvu)

Za sve prijave i informacije kontaktirati putem WhatsApp – a: Zvonimir Čižmar, 091 3373 315