30.4./1.5.2022. (subota /nedjelja) Srednji Velebit

DSC09194PLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA
organizira za polaznike opće planinarke škole i ostale članove dvodnevni planinarski izlet:

SREDNJI VELEBIT: Ljubičko brdo, Kiza, Debela kosa, Basača, Badanj
30.4. / 1.5.2022. (subota / nedjelja)

Okupljanje: na parkingu iza pošte u Sv. Nedelji
Polazak: u 6:00 h
Način prijevoza: autobus 35 mjesta

DAN prvi
Trasa hoda: Baške Oštarije - Vrata - Ljubičko brdo - Kiza - Baške Oštarije
Trajanje hoda (h): cca 5-6 sati
Duljina trase (km): 11 km
Kondicijska zahtjevnost: srednje zahtjevno
Tehnička zahtjevnost: nezahtjevno (osim tko želi na sam vrh Kize)

DAN drugi
Trasa hoda: Baške Oštarije - Debela kosa - Basača - Prpina Jantara - Baške Oštarije
Trajanje hoda (h): cca 3,5-4,5 sati
Duljina trase (km): 10 km
Kondicijska zahtjevnost: lagano do srednje zahtjevno
Tehnička zahtjevnost: malo zahtjevno

DAN drugi – za zahtjevnije nakon Basače
Trasa hoda: Baške Oštarije - Sladovača - V.Sadikovac - Baške Oštarije
Trajanje hoda (h): cca 2-3 sata
Duljina trase (km): 7 km
Kondicijska zahtjevnost: nije zahtjevno
Tehnička zahtjevnost: nije zahtjevno

Obavezna oprema: planinarske cipele, ruksak, hrana, piće (bezalkoholno, negazirano, preporuka - 2 litre), kišna kabanica , vjetrovka ili jakna, rezervna majica i čarape, manji komplet za prvu pomoć, baterijska svjetiljka, novac, odjeća za sljedeći dan
Dodatna oprema (preporučena): štapovi, čokolada, planinarska karta, kompas, plahta za spavanje
Obavezni dokumenti: osobna iskaznica, zdravstvena iskaznica, planinarska iskaznica
Informacija o smještaju: hostel Baške Oštarije
Informacija o prehrani: u hostelu Baške oštarije / iz ruksaka
Cijena prijevoza: 160 kn (plaća se u društvu)
Cijena spavanja: 110 kn (plaća se u hostelu)
Cijena hrane i pića: po vlastitom izboru, plaća se u hostelu
Opskrbljenost usputnih planinarskih ili ugostiteljskih objekata: hrana (restaurant) i piće
Vodič: Zvonimir Čižmar
Informacije i prijave: isključivo vodiču na 091 3373 315 (whatsApp ili poziv)

Ljubičko brdo uzdiže se povrh izvora potoka Ljubice (otud mu ime), zatvarajući sa sjeverne strane Oštarijsko polje. Niže padine obrasle su šumom do polovine visine, a iznad toga je travnati pojas, dok se na sjeverozapadnom dijelu brda nalaze slikovite okomite stijene (Medvjeđi kuk, Božin kuk i Kuk od Karline plane). Vrh je travnat, a na njemu je jednostavan drveni križ. Ta krševita vapnenačka cjelina završetak je stjenovita grebena što se spušta jugoistočno od Ljubičkog brda. Pozornost promatrača posebno privlači stjenoviti Filipov kuk (1055 m) koji je dio Ljubičkog brda i ujedno najjužniji stjenoviti kuk u nizu Dabarskih kukova.

Kiza (1.278 m) je vrh u Srednjem Velebitu Kiza je atraktivan vapnenački greben u kojem se isprepleću brojni okomiti kukovi različitih oblika. Greben je dugačak oko 2 kilometra, a na njemu je nekoliko istaknutih kukova (žuti kuk, Vranji kuk, Grabar...), dobro vidljivih od Kubusa na Oštarijskim vratima.

Basača s nadmorskom visinom (1089 m), je vrh u južnom Velebitu koje se izdiže iznad Prpić polja. S njega se pružaju lijepi vidici na more i otoke, na vrhove srednjeg i južnog Velebita. Vrh je kamenita široka zaravan prošarana busenjima trave.

Badanj i njegov greben je vrh u srednjem Velebitu koje se izdiže iznad Prpić polja, iako se ne ističe svojom visinom (1164 m), s njega se pružaju lijepi vidici na najzanimljivije vrhove srednjeg Velebita (Šatorinu, Basaču, Velinac, Prikinuto i Budakovo brdo, Dabarske kukove i dr.), te na otok Pag. U neposrednoj blizini lijepo se vidi Basača, Konjevača Veliki i Mali Sadikovac….

Veliki Sadikovac je istaknuto brdo jugoistočno od Baških Oštarija, s dva vrha i prostranim travnatim sedlom između njih. Vrh je orijentiran na ličku stranu. Po slikovitosti vidika to je jedan od najljepših velebitskih vrhova, a sam vrh je razmjerno lako dostupan pa je vrlo zahvalno planinarsko odredište. Na vršnom grebenu, 50 metara prije vrha, široka je i duboka krška jama.

- zabranjeno bacanje opušaka u okoliš, za spremanje opušaka pušači neka ponesu limenu ili staklenu posudu s poklopcom