18./19.6.2022. (subota/nedjelja) Južni Velebit: NP Paklenica

anica kukPLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA
organizira za svoje članove dvodnevni planinarski izlet:

JUŽNI VELEBIT: Nacionalni park Paklenica
subota / nedjelja, 18./19. lipnja 2022.

Kreće se iza pošte u Svetoj Nedelji 18.06. u 6 sati ujutro

Prijevoz je osobnim automobilima + imamo 2 kombija rezervirana
(povratak 19.06. u večernjim satima)

Spavanje u kampu
Okvirna cijena kamp parcele + 2 kombija + 2 auta: 120kn (ovisi o broju prijavljenih)

Ulaz u NP Paklenica 80kn/osobi (3 dana)

Bit ćemo podijeljeni u dvije grupe, A penjačka i B planinarska.
Za planinarsku grupu složili smo vrlo atraktivne izlete dolje u opisu.

Klopa u vlastitom aranžmanu (roštilj(bez onoga što se peče) je dostupan u kampu pa se može i roštiljati)

Ne zaboravite kupaće!

!!!Šatore nije moguće iznajmiti već se moraju ponijeti sa sobom!!!

Oprema za planinarenje je standardna ljetna oprema (!puno vode!)

Sve informacije i prijave na:
Zvonimir Čižmar – 091 3373 315

DAN PRVI:
Veliko Rujno » Buljma » PS Struge » Veliko Rujno

Od početka uspona po građenom pješačkom putu, odmah se ulazi u borovu a nakon toga u mješovitu šumu, kroz koju se oštrije uspinje sve do izlaska na greben Stražbenica ispod vrha Stražbenice.
Neposredno prije ove točke je vidikovac s kojeg se pruža nezaboravan vidik na cijelo područje Velikog Rujna i na Bojin Kuk. U nastavku planinarska staza vodi do Krajnjeg Briga kod kojeg se spaja na stazu koja dolazi od PD Paklenica, koja vodi ispod Lipog Briga, pa preko Perine Grede do ovog križanja planinarskih staza. Malo prija ovog križanja je izvor vode koji po ljeti presušuje, pa se na njega ne treba oslanjati.
Od ove točke slijedi vrlo oštar uspon uz Široki Brig do visoravni Buljma. S visoravni Buljma, ako nije maglovito, pružaju se lijepi vidici na okolne vrhove kao i na more i otoke, pa je to jako lijepo mjesto za predahnuti i uživati u pogledu. Do ove točke vodi građena staza, vrlo lijepo je izvedena, pa se strmiji dijelovi uspona vrlo lako i ležerno savladavaju. Kada se iziđe na visoravan Buljma, za 10-tak minuta po njoj se stiže do PS Struge.

Vrijeme trajanja:5 h
Ukupna duljina: 11,5 km
Uk. vis. raz. uspona: 540 m
Zahtjevnost staze: Kondicijski i tehnički nezahtjevna

DAN DRUGI:
Anića Kuk

Nigdje na Velebitu jedna vertikalna stijena nije tako naglašena i istaknuta kao što je to Anića kuk. Penjete li se njezinim podnožjem uz rub potoka ili je promatrate s nekog drugog mjesta u Anića luci, ta stijena dominira cijelim krajem.
Sa samog vrha Anića kuka sa 712 m nadmorske visine pruža se lijep pogled prema Podvelebitskom kanalu i izlazu potoka Velike Paklenice iz svoga kanjonskog dijela, dok se prema sjeveru nazire prijevoj Buljma, Babin vrh, Vaganski vrh i Sveto brdo, a nešto bliži su Komić, Krivi kuk, Vlaški grad, Borovnik i Zoljin kuk.
Preko 70 godina Anića kuk privlači i mnogobrojne penjače s preko 100 uređenih smjerova.
Vrh je označen, natpisom imena i nadmorske visine, na stijeni. Žig je ugrađen u stijenu neposredno ispod vrha (na stazi). Nedaleko od žiga je i najzanimljivija upisna kutija postavljena na hrvatske vrhove.

Opis:
Početna točka uspona je na parkiralištu iza recepcije NP „Paklenica“. Tu se mora parkirati automobil.
Uspon kreće s parkirališta, uređenom kamenom stazom, uz Veliku Paklenicu te se odvaja od nje desno na početku Anić luke (prije izvora).
Dalje staza ide vrlo oštro uzbrdo, uz alpinističku stijenu Anić Kuka, sve do prijevoja između Anić Kuka i Jurasove Glave.
Na prijevoju staza skreće, kroz šumu niske makije, iza Anić Kuka.
Zatim skreće desno oštro uzbrdo, po teškom kamenitom terenu, do vrha.
Vrh je označen, natpisom imena i nadmorske visine, na stijeni.
Žig je ugrađen u stijenu neposredno ispod vrha (na stazi).

Vrijeme trajanja: 3h
Uk. vis. raz. uspona: 575 m